20.02.2024

Brněnské derby pro Gepardy

Sobotní první měření sil nabídlo ostrý souboj plný tvrdých střetů, ostrý nástup Gepardů, rozhodnutí ve třetí třetině, spoustu branek a v závěru obrovské emoce. Diváci vytvořili fantastickou kulisu, která hnala domácí tým za prvními třemi body v roce 2024.
2023-2024 | JM Liga, 15.kolo
17. 2. 2024, 09:30 hod.
hala Tatran Bohunice-nová

K1 Florbal Židenice

9:4

Branky a nahrávky: 2. Lukáš Beránek, 3. Daniel Kinc, 8. Štěpán Dohnal, 24. Vít Štěrba, 34. David Dvořák, 35. Jan Svoboda, 39. Štěpán Dohnal, 41. Jan Svoboda, 42. Štěpán Dohnal - 13. Dan Lošťák, 14. Nicolas Michael Kokeš, 33. Dan Lošťák, 38. Michal Bžoněk. Rozhodčí: Vojtěch Eliáš - Dominik Papp; . Vyloučení: 3:2 + Zrza (GEP) a Nobilis (ZID) osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0.
FBC Gepardi Brno: Zrza (45.Vizina) - Beránek O., Kuchař J., Dobrovolný, Vorba, Matula, Trunda - Dohnal Š., Svoboda, Dohnal O., Kinc, Beránek, Martínek, Štěrba, Dvořák, Novotný, Kuchař T.
K1 Florbal Židenice: Bednář - Bžoněk, Daniel, Drobek, Hnaníček - Nobilis, Lošťák, Kokeš, Peitl, Krahula, Kasal

Hned úvodní vteřiny po buly naznačily, s jakým plánem vstupují do zápasu oba týmy. Gepardi udržet se co nejvíce na míčku a být aktivní, Židenice s tvrdou hrou, precizní obranou a zdvojeným napadáním. První zásahy si připsal Vilém Zrza, protože to byly právě Židenice, které si Nobeliem a Lošťákem připsaly první střely v zápase.Po prostřídání prvních pětic však udeřili Gepardi již ve druhé minutě hry. Matěj Vorba zavezl míček do útočného pásma, poslal na levé křídlo Lukáši Martínkovi, jehož nahození doputoval k Danielu Kincovi. Ten poslal míček přímo do bezprostřední blízkosti branky, do které ho pak uklidil Lukáš Beránek.I u druhé branky, která padla ve třetí minutě. U levého mantinelu skvěle získal míček Lukáš Martínek, našel před branou volného Lukáše Beránka, kterému míček podjel pod čepelí k Danu Kincovi, který nekompromisní střelou poslal Gepardy do dvoubrankového vedení. Na hřišti e začalo více jiskřit, hostující tým nepočítal s takovým začátkem zápasu. Gepardi navíc převzali iniciativu a v dalších minutách byli aktivnějším a lepším týmem, dostali svého soupeře pod tlak. Ten vyvrcholil v osmé minutě. Průnik a střelu Ondřeje Dohnala ještě brankář Židenic zkrotil, následoval výhoz na levé křído Židenic, které neprošlo přes Matěje Vorbu, ten si několika kroky udělal dostatečný prostor k možné střelbě, ale dobře viděl na levé straně zcela nepokrytého Štěpána Dohnala, poslal mu přihrávku a proti této střele byl strážce svatyně Draků bezmocný. Nebyl však všem dnům konec. Židenice se při tříbrankovém manku oklepaly a začaly více hrát florbal. Odměnou jim byly dvě kontaktní branky v závěru první periody. Ve třinácté minutě zůstal před Vilémem Zrzou osamocený Lošťák, od kterého se do branky Gepardů odrazilo nahození Nobilise, o minutu a půl později vystihl pas Gepardů Bžoněk, poslal do běhu nahrávku na Kokeše, který střelou ze střední vzdálenosti snížil na rozdíl jediné branky.

Druhá třetina přinesla bojový florbal. Žádné mužstvo se nechtělo dopustit chyby a zlomit tak zápas. Do šancí se dostávali oba celky a na obou stranách stáli výborní brankáři. Opticky se do nebezpečnějších šancí dostávali Gepardi, kteří se dočkali branky v deváté minutě druhé třetiny. Prsty v ní měla třetí pětka. Hodně zatažené Židenice nechaly prostor obraně pro kombinaci, takže po ose Ondřej Matula, Štěpán Trunda, Štěpán Novotný se dostal míček lehce do útočného pásma, posledně jmenovaný pak odvážnou krosovou přihrávkou vybídl ke střele Víta Štěrbu a ten se nemýlil a vrátil střelou pod víko Gepardům dvoubrankový náskok 4:2.

Úvod třetí třetiny nabídl možnost Židenicím zvrátit zápas ve svůj prospěch. Při vyloučení Jana Svobody hráli přesilovou hru a v ní se podařilo opět na rozdíl jedné branky snížit Lošťákovi. Ovšem za mnutu a půl svíti lna ukazateli skór opět dvoubrankový rozdíl, který zařídila třetí pětice. Přesně na polovině hřiště vybojoval míček Štěpán Novotný, zavezl na levou stranu, poslal před branku a pro Davida Dvořáka nebyl problém lehce doklepnout za záda Bednáře, byť obdržel od bránícího hráče ne zrovna něžné pohlazení florbalkou po zádech. Půl minuty na to přidal šestou čárku do zápisu Jan Svoboda, opět z před brankového prostoru. Tentokráte poslal za brankáře hostí krásné nahození Ondřeje Beránka. Tým Židenic se dostal ke slovu ještě jednou. Ve třicáté osmé minutě vystihl krosovou přihrávku v obraně Gepardů Bžoněk a nedal Vilému Zrzovi šanci. Minutu na to upravili skóre opět Gepardi. Vilém Zrza se krátce před gólovou akcí blýsknul sebráním vysokého míčku od Bžoňka, ale pak otěže převzal Štěpán Dohnal. Na ose hřiště ve střední vzdálenosti vybojoval míček a po pár krocích nechytatelnou střelou vsítil sedmou branku Gepardů v zápasu. Dvě minuty poté se podruhé zapsal mezi střelce Jan Svoboda. Jeho brance opět předcházela vystihnutá rozehrávka Židenic, tentokrát zásluhou Ondřeje Dohnala, v situaci dva na jednoho si pak Jan Svoboda pohrál s brankářem hostů. Tento gól přinesl rekci lavičky Židenic a oddechový čas. Ihned po buly odvolal tým v růžových dresech brankáře a zkoušel hru v šesti. Krátce po té Židenice tak dostaly v zápase druhou šanci využít přesilovou hru. I tu zahájily Židenice bez brankáře a hrály se šesti muži v poli proti čtyřem. Jakmile Gepardi získali míček, Bednář se do branky vrátil, a dokonce musel hasit s pomocí tyčky šanci Ondřeje Dohnala. Po následné rozehrávce z rohu a přiťuknutí Jana Svobody si doslova povodil hráče Židenic Štěpán Dohnal a po nádherné individuální akci vstřelil branku Gepardů s pořadovým číslem devět. Ve vlastním oslabení. O delší přesilovku pak připravil Židenice Lošťák, který se nechal vyloučit za sekání a chvíli se hrálo 4 na 4. Gepardi pak měli možnost hrát zkrácenou přesilovku, ale bez využité branky. Závěr zápasu, podle výsledku rozhodnutého, však provázely obrovské emoce. V poslední minutě hry rozhodčí rozdaly dva tresty 2+10 minut, jeden obdržel židenický Nobilis, druhý pak brankář Gepardů Vilém Zrza. Do hry se tak na posledních padesát sekund dostal i Jakub Vizina. Zápas se dohrával v počtu čtyř proti čtyřem a poslední vteřiny již nepřinesli, krom obrovské radosti Gepardů, nic podstatného.

Zbyněk Matýsek (FBC Gepardi Brno): Obrovské poděkování patří celému týmu za to, jak k tomuto zápasu přistoupil. Věděli jsme, že to nebude lehké, že nás čeká tvrdý zápas, že Židenice budou hodně bránit a budou hrozit hlavně první pětkou. Nicméně nám se úžasně povedl stup do utkání, nerozhodilo nás ani snížení v závěru první třetiny. Druhou kluci perfektně odmakali, akorát nám tam, kromě jedné, nepadla branka, třetí jsme však jasně překlopili v náš prospěch. Kluci dali krásné branky a svým pohybem nutili soupeře k chybám. No a závěr zápasu…. Bylo to hodně emoční. Ještě jednou klukům moc děkuju, je vidět, že se nám příprava na tento turnaj opravdu vyplatila. Mám radost, že do hry zasáhli další kluci z naší juniorky a ukázali svůj potenciál. Můj respekt patří opravdu celému týmu, míří ke všem hráčům, kteří se na této sezóně podílí na tréninzích a v zápasech. V neposlední řadě patří obrovský dík našim fanouškům za vytvoření naprosto parádní atmosféry.